تبلیغات
اسلحه های سازمانی جهان

پیام مدیر

نویسندگان

آرشیو مطالب

مطلب10

اسلحه جدید امریكا

نویسنده : حسین بهرام - در : پنجشنبه 14 بهمن 1389
اسلحه XM8(ساخته شده از روی تفنگ آبپاش)  

 

به طور کلی اسلحه های سازمانی ارتش امریکا را M4A1 و M16A2 و  AK-47 تشکیل می دهند ولی توسعه و گسترش سبک هجومی XM8 توسط آمریکا در سال 2002 انجام شد، در این زمان این اسلحه به شرکت Alliant Techsystem آمریکا فرستاده شد تا امکان توسعه و گسترش آلات متحرکه بررسی شود تا به جای اسلحه کارابین XM29-OICW جایگزین شود . XM8 جایگزین دو اسلحه M4A1 و M16A2 (ساخت شرکت هکلر کخ آلمان) در آمریکا شد 

ولی نتوانست جای AK-47 در ارتش امریکا بگیرد. طبق آخرین برنامه اعلام شده از سوی ارتش آمریکا این اسلحه کنار AK-47 ، اسلحه سازمانی نیروهای نظامی آمریکا خواهد شد . این اسلحه می تواند تمام فشنگهای استاندارد ناتو با کالیبر 56/5 را شلیک کند و مطالعاتی روی جایگزین نوعی مهمات 56/5 در حال انجام است ; این مهمات باعث کاهش چشمگیر قدرت و کاهش وزن اسلحه تا حدودی بسیار کم و مهمات قابل حمل برای هر سرباز می شود . این مهمات جدید دارای پوکه کامپوزیتی و چاشنی برنجی است به همراه پوسته پلیمری مرمی که همه آنها در بسیار کم وزن مهمات تاثیر بسزایی دارند اما از میزان کشندکی می کاهد و قابل نفوذ در جلیقه های ضد گلوله نیستند .  این مهمات را می توان در تمام اسلحه های M16 و M4 و هر اسلحه ای که با کالیبر 56/5 ناتو کار می کند استفاده نمود . با این تغییرات 20% وزن XM8 در مقایسه با نوع فعلی کم خواهد شد با اینکه این یک حرکت موفق محسوب می شود ، باز هم اضافه بار سربازان ناشی از وسایل مخابراتی ، حفاظتی و سایر تجهیزات جنگی هنوز وجود دارد . 

متفاوت مسلح شدن XM8 اقتباسی است از اسلحه OICW و همچنین قنداق این اسلحه از جنس پلاستیک بوده و حالت ریلی-تلسکوپی دارد به همراه یک دستگیره حمل راحت که روی آن ریلی برای نصب دوربین وجود دارد . در سال 2004 XM8 تحت تستهای مختلف در شرایط متفاوت در چندین واحد از ارتش آمریکا قرار گرفت که نتایج منفی داشت .

ارتقای مدل XM8 در سپتامبر 2005
پس ساخت و ارائه متوقف شده ( یا حداقل عقب افتاد) است. به هر حال اطلاعات دقیقی در دسترس نیست .  XM8 از سوی شرکت هکلرکخ (Hekler Kokh) آلمان، ارتش آمریکا از شرکتهای اسلحه سازی دنیا دعوت به همکاری برای ارتقای این نوع اسلحه نمود . در همین حال پروژه ساخت OICW متوقف شد و مورد بازبینی قرار گرفت . به همین دلیل جایگزینی M4 و M16 با اسلحه های جدید XM8 و XM29-OICW به تعویق افتاد . در حال حاضر به نظر می رسد تولید XM8

توضیحات تخصصی

این اسلحه تهاجمی تا حدود زیادی شبیه G36 ، دیگر محصول شرکت هکلر کخ می باشد چه از نظر ظاهر و چه از نظر عملکرد .  

خصوصیات منحصر به فرد XM8

1- لگد بسیار زیاد اسلحه.

2 - مسلح شدن با فشار مستقیم گاز باروت .

3- قفل گلنگدن چرخشی.

4- لوله های مختلف برای هر کاربرد و تعویض راحت هر لوله در مدت زمان کوتاه ( لوله های 229 میلیمتر برای نوع کوتاه ، لوله 318 میلیمتر برای مدل متداول ، لوله 508 میلیمتر برای مدل تک تیر انداز و حالت تیربار این اسلحه که روی دو پایه قرار میگیرد کاربرد دارد).

5- ساختار داخلی آن به وسیله یک روکش و محافظ پلیمری حفظ می شود .

6- دستگیره آتش آن همانند G36 در قسمت دستگیره حمل قرار دارد و از هر دو طرف چپ و راست قابل استفاده است .   

7- قسمت تغذیه خشاب اسلحه به سختی قابل تعویض است تا این قابلیت را داشته باشد که از خشاب تمام اسلحه ها داشته باشد .

8- قنداقهای مختلف اسلحه را می توان در عرض چند ثانیه برای کاربردهای مختلف تعویض نمود ( قنداق استاندارد را می توان به صورت تلسکوپی در 5 اندازه برای وضعیتها و حالتهای مختلف تنظیم نمود.  

9- بالا محافظ دسته آتش (دستگیره حمل) محل قرار گیری ریل پیکاتینی نصب دوربین یا ابزار نشانه روی    RED-DOT (یا هر وسیله دیگری که برای نشانه گیری به کار می رود) می باشد.

10- روپوش اسلحه قابل تعویض است و می توان نارنجک تنداز XM320 با کالیبر 40 میلیمتر را جایگزین روپوش لوله کرد .

۱۱- مقاومت در برابر نظافت نشدن این اسلحه مانند ام۱۶ بسیار کم می باشد طوری که در محیط های خاکی نمی توان از آن استفاده کرد.

۱۲- از لحاظ شکل ظاهری این اسلحه بسیار زشت هست.

۱۳- این اسلحه مانند سایر اسلحه های مورد استفاده در جهان  خوش دست نمی باشدو سربازان با آن مشکل دارند.

مشخصات:

کالیبر : 45×56/5 میلیمتر   

تعداد خان :۱
طول کلی : 838 میلیمتر در مدل معمولی
طول لوله : 318 میلیمتر در مدل معمولی – 219 میلیمتر در مدل تکاوری – 508 میلیمتر در نوع تک تیرانداز
وزن : ۴۷۵/۱۰ کیلوگرم با خشاب خالی در نوع معمولی
نواخت تیر : ۵۰۰ الی ۵۵۰ تیر در دقیقه
تعداد تیر در خشاب : 30 و 100 تیری  

 معرفی اسلحه ی سازمانی آمریکا

تفنگ های تهاجمی ( Assault gun )  مهمترین سلاح یک سرباز در میدان نبرد است . این تفنگ ها معمولاً کالیبرهای 62 / 7 یا 56 / 5 میلی متر را شلیک می نمایند و برای هدف قرار دادن اهداف در مسافت حدود m 600 قابلیت اطمینان ، تعمیر و نگهداری آسان ، وزن کم و جابجایی راحت ، سادگی در کاربرد و ... از ویژگی های مهم و حیاتی یک تفنگ تهاجمی است .

 برای مثال تفنگ G3 ( ژ-س ) یکی بدترین تفنگ های تهاجمی است وزن زیاد ، گیرکردن مکرر تیر در لوله ، تکان ( لگد ) شدید هنگام شلیک و ... از اشکالات مهم این سلاح است . شاید مهمترین نکته ای که سبب معروف شدن این سلاح است اثر وحشتناک گلوله ی آن بر روی فرد است که به علت شکل خاص پروفیل نرمی است و سبب ایجاد جراحت های مرگباری می گردد .

بگذریم در این مقاله سعی داریم دوستان را با اسلحه ی تهاجمی سربازان آمریکایی یعنی خانواده ی M16  آشنا کنیم . در سال 1948 یعنی پس از جنگ جهانی دوم بخش تحقیقات ارتش ایالات متحده نیاز خود را به یک سلاح تهاجمی جدید برای سربازان پیاده اعلام نمود .

 کار طراحی به بخش آرمالیت از شرکت هواپیما سازی فرچایلد واگذار شد . سلاح جدید باید دارای کالیبر 56 / 5 می بود و توانایی نفوذ به کلاه آهنی استاندارد از فاصله ی 500 متری را می داشت .

سلاح جدید توسط سر طراح کمپانی ( یوجین استونی ) و بر پایه ی سلاح قبلی او یعنی AR – 10  طراحی گردید . نمونه های اولیه در سال 1968 ساخته شد که نتایج جالبی در بر نداشت . سلاح جدید AR – 15 نام گرفت و بعدها نام معروف M 16  بر آن گذاشته شد .

در سال 1959 امتیاز تولید سلاح به کمپانی کلت واگذار گردید . انواع اولیه M16 مشکلات زیادی داشتند . طی سال های 65 تا 67 در خلال جنگ ویتنام ، عملکرد ضعیف سلاح در آب و هوای به شدت مرطوب آن کشور و ایراداتی مانند گیر کردن تیر و از کار افتادن سبب وارد آمدن تلفات سنگینی به نیروهای ایالات متحده گردید . طرف  مقابل  نیروهای  آمریکایی  یعنی ویتنامی ها ، از سلاح منحصر به فرد AK – 47   ( کلاشینکف ) بهره می جست .

 پس از جنگ ویتنامی اصلاحات متعددی بر روی سلاح انجام گرفت و این سلاح به یکی از بهترین سلاح های جهان بدل گشت .

گونه های مختلفی از سلاح M 16  ساخته شده که آخرین مدل بهسازی شده در سال 1994 معرفی گردید . ( M 16 A4  ) بدنه ی سلاح از آلومینیوم ریخته گی است و گلنگدن از نوع چرخشی می باشد . وزن سلاح 4 / 3 کیلوگرم و یک ریل در زیر لوله امکان نصب نارنجک انداز M253  بر روی سلاح را می دهد . دوربین های مختلفی برای سلاح طراحی و عرضه گردیده .

لوله دارای 6 خان راستگرد می باشد و اسلحه به طریق فشار گاز باروت مستقیم مسلح می شود .سرعت نواخت تیر بین 700 تا 950 تیر در دقیقه است و سرعت خروجی گلوله از لوله 950 متر بر ثانیه می باشد .

گونه ی کوچکتری از سلاح با نام M4 A1 نیز عرضه گردیده که در کلاس کاربین است ( تفنگ های بین تفنگ تهاجمی و مسلسل های کوچک ) M4 دارای قنداق تلسکوپی است و طول لوله آن کوتاه تر شده . بنابراین برای مأموریت های درون شهری و ضد ترور مناسب می باشد .

بسیاری از نیروهای نظامی و انتظامی از M 16 استفاده می نمایند و بسیاری از کشورها نیز سلاح را تحت لیسانس تولید می کنند .  حزب ا... لبنان نیز از این سلاح به طور گسترده بهره می برد .


نظرات() برچسب ها : اسلحه سازمانی اینده امریكا

لینك دوستان

آمار و اطلاعات

امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

متفرقه

نظر سنجی

لینکهای روزانه